27 listopada 2013

Kapitan Phillips - Recenzja filmu

            „Kapitan Phillips” jeden z najświeższych dramatów światowego kina, którego premiera odbyła się 8 listopada 2013 roku. Jest dziełem Paula Greengrassa , jednego z najlepszych brytyjskich scenarzystów, który w roku 2007 został nominowany do Oscara za film pt. „ Lot 93 ”, który jest nam doskonale znany. Opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 2009 roku kiedy Richard Phillips ( Tom Hanks ) będący głównym bohaterem obejmuje dowództwo na amerykańskim kontenerowcu zmierzającemu ku Kenii. Przepływając w niedalekiej odległości od wybrzeży Somalii, statek zostaje zaatakowany przez somalijskich piratów, którzy pomimo walk załogi wdzierają się na pokład przejmując nad nim całkowitą kontrolę. Kapitan Philips wraz z kilkoma oficerami oddają się w ręce piratów jako zakładnicy, podczas gdy reszcie załogi udaje się ukryć na statku. Kapitan zostaje porwany przez piratów, którzy muszą dostarczyć go swojemu przywódcy. Jest przetrzymywany przez 4 dni w małej szalupie ratunkowej gdzie zostaje poniżany, bity i głodzony przez Somalijczyków. A wszystko dzieję się jedynie dla zdobycia tak gubiących społeczeństwo pieniędzy. Przed atakiem Somalijczyków Kapitan wezwał na pomoc amerykańską marynarkę, która musi dotrzeć do nich przed dotarciem szalupy na Somalijskie wybrzeże. Po czterech dniach trudnych zmagań o przetrwanie z ratunkiem nadchodzi wezwana jednostka, która z sukcesem ratuje załogę poprzez wcześniejsze zablokowanie szalupy okrętami wojennymi, co spowodowało trzy dniowy impas. Snajperzy którzy wcześniej ukryli się na okręcie, poczekali na odpowiedni moment i wycelowali w piratów uwalniając tym Kapitana.
 
              Piraci somalijscy są grupą przestępczą jedną z najniebezpieczniejszych, działającą w „Rogu Afryki”. Działają w niej zazwyczaj młodzi, byli rybacy charakteryzujący się sprytem i sprawnym działaniem.  Transportują się po wodach szybkimi łodziami motorowymi, są uzbrojeni najczęściej w broń typu:  karabinek AK, granatnik RPG-7, granat RGD-5.  
Czynniki powodujące ataki na wodzie to ubogie życie, oraz głód panujący w Somalii.  
Do których przyczyniło się wyławianie ryb z ich obrzeży przez zagranicznych handlowców, co pozbawiło Somalijczyków głównego źródła utrzymania. Ataki  zaś pozwalają im na otrzymanie wysokiego okupu od właścicieli statków co znacząco reperuje ich gospodarkę. 
Narastające nagrożenia zmusiły społeczeństwo międzynarodowe do podjęcia działań zapobiegawczych atakom. Stany Zjednoczone, Francja oraz Indie  w tym celu wysłały swoje okręty wojenne, aby ująć pirackie łodzie. Jednak nie do końca to rozwiązuje problem, gdyż nie wiadomo w jakim Państwie piraci powinni być sądzeni o dopuszczeniu się przestępstwa, ze względu na przynależność wód terytorialnych. W październiku 2008 roku rozpoczęła się misja NATO, a w grudniu Unijna operacja Atalanta. Znaleźli się również Darczyńcy którzy przekazali około 250 mln dolarów dla rządu somalijskiego w celu wzmocnienia misji pokojowej Unii Afrykańskiej i sił rządowych. Część tych pieniędzy została przeznaczona na rozwój gospodarki oraz środki humanitarne. 
Z biegiem czasu notuje się coraz mniej pirackich ataków. Jednak nadal stanowią zagrożenie. Piractwo jest okrutne pełne nienawiści i upokorzeń miejmy nadzieję, że z biegiem czasu piraci pozostaną jedynie historią. 

               Wracając do filmu, Tom Hanks jako główny bohater jest niesamowity w swojej roli. Jako pierwszoplanowy bohater całym sobą wciela się w graną postać, co robi wyśmienicie.  Jestem pod wrażeniem obejrzanego filmu, dawno już nie oglądałam nic tak dobrego! Film trzyma w napięciu, wręcz je buduje wraz z rozwijającą się fabułą, a zwroty akcji mrożą krew w żyłach.  Podczas oglądania wszystko jest dla widza realistyczne, co sprawia, że  czujemy się obecni na pokładzie. Przeprowadzając sondę wśród osób, które obejrzały film, nie usłyszałam ani jednej krytycznej opinii. Wszyscy zgodnie ocenili film jako interesujący, budzący zachwyt i godny polecenia. Więc nie ma na co czekać, tylko zaplanować sobie kilka godzin wolnego czasu i samemu się przekonać  jak świetna jest ta produkcja.


W.H

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz